Gå til hovedinnholdet Gå til menyen

Bønder fra Meldal, Orkland og Melhus fikk hederspris på produsentfest

Trønderske bønder ble hedret for fremragende kyllingproduksjon da Norsk Kylling AS kåret årets produsenter. Prisvinnerne er fra Meldal, Orkland og Melhus utmerker seg på svært god drift, læring og engasjement.

– Årets prisvinnere leverer høy kvalitet over tid og viser et tydelig engasjement for både dyrevelferd og produksjon. De er grundige i arbeidet sitt, følger opp detaljene og bidrar til å løfte norsk kyllingproduksjon videre, sier Tor Inge Lien, direktør for produksjon og dyrevelferd i Norsk Kylling.

Årets produsenter

  • Årets produsent oppal: Sondre og Linn Rikstad, Meldal 

  • Årets produsent rugeegg: Sondre og Linn Rikstad, Meldal 

  • Årets produsent Solvinge: Ola Gimse, Melhus

  • Årets produsent Stange: Reinert Aakerholm, Orkland


Prisene ble delt ut på årskonferansen Norsk Kylling arrangerer for bøndene de samarbeider med. Årskonferansen fant sted på Royal Garden Hotell i Trondheim 27. februar, og samlet 135 bønder og 30 ansatte i Norsk Kylling.

Viktig for både motivasjon og læring

Norsk Kylling samarbeider med 150 bønder i Midt-Norge, og har ambisjon om å bli verdens beste næringsmiddelverdikjede. Lien forteller at Norsk Kylling ikke bare hedrer gode produksjonsresultater, men også dem som fremmer samarbeid og læring på tvers i verdikjeden. 

– Utvikling og forbedring er viktig, enten det er på drift eller dyrevelferd. Årets produsenter utmerker seg på forbedring, og gjennom arbeidet sitt motiverer de også andre til læring.  Vi er veldig glade for at vi har så gode ambassadører for Norsk Kylling, forteller Lien.

Dobbeltpris til bønder fra Meldal

Sondre og Linn Rikstad fra Meldal mottar i år to av Norsk Kyllings hederspriser: Årets produsent oppal og Årets produsent rugeegg. Ekteparet driver to separate produksjoner, og driver de to mest krevende delene av slaktekyllingproduksjon. I alt har de ca. 2 500 kvm fjøsareal på gården, med klimavennlige energiløsninger som flisfyring og vannbåren varme. Innen rugeegg produserer de på full konsesjon med 7 500 høner.

– Sondre og Linn er produsenter som kombinerer erfaring og fagkunnskap med et genuint engasjement for dyra. At de i år mottar to priser, er både fortjent og gledelig, forteller Lien.

I oppalsproduksjonen har Sondre og Linn over tid levert jevnt gode flokker med høy kvalitet. Arbeidet kjennetegnes av god oversikt, tydelige rutiner og evne til å sette inn riktige tiltak tidlig, noe som bidrar til stabile resultater gjennom hele perioden.

Også innen rugeeggproduksjon har de markert seg i toppsjiktet. Produksjonen preges av god oppfølging av både dyrevelferd og rutiner, og leverer sterke og stabile resultater over tid.

Linn og Sondre Rikstad ble også kåret til Årets produsent oppal i 2018 og Årets produsent rugeegg i 2021, og har etablert seg som blant de fremste produsentene i landet innen begge produksjoner.

Bonde på Melhus er beste Solvinge-produsent

Prisen for årets produsent Solvinge gikk til Ola Gimse på Melhus. Gimse startet med kyllingproduksjon i 2007 og driver i dag ett Solvingefjøs på 823 kvadratmeter. – Ola har over mange år levert gode resultater, og utmerker seg med høy presisjon i drifta og god kontroll i alle ledd. Produksjonen kjennetegnes av stabile leveranser, god tilvekst og god helse i flokkene, forteller Lien.

Bonden fra Melhus er en produsent som gjennom langsiktig og målrettet arbeid har vist høy kvalitet år etter år, og som flere år har vært nominert blant topp tre innen Solvinge-produksjonen. I 2025 leverte han 60 000 kyllinger til Norsk Kylling. –Ola er en pliktoppfyllende produsent som skiller seg ut, og som i flere år har levert svært gode resultater. I år gikk han helt til topps, og det er veldig fortjent, sier Lien.

Erfarent ektepar fra Orkland får Stange-prisen

Prisen Årets produsent slaktekylling Stange gikk til Reinert Aakerholm, som driver gården sammen med kona Grete Lill i Orkland. Ekteparet har slaktekyllingproduksjon i to fjøs, og har ca. 2000 m2 med fjøsareal til kylling. Begge fjøsene har flisfyring og varmevekslere. I 2025 leverte de 126 500 kyllinger til Norsk Kylling.

Den samlede produksjonen kjennetegnes av stabile resultater, lav dødelighet og få sykdomskassasjoner. I tillegg er Reinert og Grete Lill kjent for god oppfølging av prøver, rutiner og dokumentasjon.

– Dette er produsenter som er engasjerte, proaktive og tydelig opptatt av å gjøre en best mulig jobb. De er gode representanter for Stange-produksjonen og gjør alltid det lille ekstra for dyrene, forteller Lien.